понедељак, 27. фебруар 2012.

AJMOKAC

Ajmokac spada u naša stara srpska, skoro zaboravljena jela. Ne samo da mnogi ljudi nisu probali ajmokac, već mnogi nisu ni čuli za njega. Cepkana vlaknasta piletina (mora biti cepkana i vlaknasta) i šargarepa (ne mora, ali moja mama je dodaje) u kremastom sosu nalik bešamelu, koji se pravi tako što se na puteru proprži sitno seckani beli luk, doda brašno, a zatim podliva pilećom supom i mlekom dok se ne dobije gust i kremast sos koji se zatim zakiseli limunovim sokom. Beli luk se ne može izostaviti jer je on ključni sastojak.

Neki ajmokac zovu i červiš, ali postoji razlika u vrsti mesa koja se dodaje i gustini sosa. Červiš je znatno gušći. Elem, sigurno da naše bake nisu koristile puter, to je već stvar ličnog ukusa, već se ajmokac spremao na masti. Verovatno nisu ni koristile muskatni oraščić, ali ga ja u bešamel i sve bele sosove obavezno dodajem. Umesto limunovog soka naše bake su koristile vinsko sirće. Vi ga pravite kako volite, a ja se držim ovog recepta. Stvarno bi bila šteta da ne probate nešto ovako lepo iz naše kuhinje, ako već niste, sačuvate recept od zaborava i prosledite ga dalje. Slobodno ga možete napraviti i gušćim nego što je na slici, onako kako volite.




AJMOKAC 
količina za 4 - 5 osoba

500 g belog pilećeg mesa, bez kosti
4 veće šargarepe
5 čena belog luka, može i više
100 g putera
100 g belog brašna
300 - 500 ml pileće supe
300ml mleka
1 kašičica rendanog muskatnog oraščića
beli biber, mleven
2-3 kašičice soli
2-3 kašike limunovog soka


Prvo ubacite cele šargarepe (oljuštene) da se kuvaju, pa na pola kuvanja ubacite belo meso da bi sve bilo gotovo u isto vreme. Procedite meso i šargarepu a supu sačuvajte, oko 500ml, za podlivanje bešamela.

Mlako pileće meso isepkate na dugačke froncle. Fronclava, tj. končasta piletina je ključna u ovom receptu kao i beli luk. Šargarepu iseckate na kraće prutiće.

Na zagrejanom puteru kratko propržite sitno seckani beli luk. Maknite sa plotne, ubacite brašno i brzo mešajte dok se ne ujednači u gustu masu. Polako uz stalno mešanje  dolijte 300ml tople supe, mešajte energično, pa onda dolijte mleko. Bešamel treba da je gust, a ako volite ređe onda dolijte svih 500ml supe. Ako vam se naprave grudvice možete ih mikserom razbiti. Vratite na plotnu i mešajte oko minut da se brašno ukuva. 

Ubacite cepkanu piletinu i šargarepu. Mešajte još minut-dva na ringli. Sklonite sa vatre i dodajte limunov sok, so, rendani muskatni oraščić i beli bibera. Servirajte odmah  uz krompir pire. Ako ga podgrevate dolijte malo mleka i energično mešajte.



AJMOKAC


Ajmokac falls in the category of very old and some what forgotten recipes in Serbia that were well known to our grandmothers and generations before them. It is a beautiful dish, made of cooked stringy chicken breast that is dipped into a bechamel sauce. The key to the sauce is the garlic that is fried in the butter used for the bechamel that gives a wonderful aroma, and lemon juice that is added at the end. Our grannies used vinegar instead, but I prefer lemon these days. I added a bit of nutmeg since I always add it to my bechamel and all the white sauces. Simple and plain dish that is absolutely finger-licking good.


500g chicken breast
4 carrots
5 garlic cloves 
100g butter
100g flour
300-500ml chicken stock
300ml milk
1 teaspoon of ground nutmeg
white pepper
2-3 teaspoons of salt
3 tablespoons of lemon juice


Cook the whole peeled carrots and chicken breast as a whole. Preserve the liquid that they have been cooking in, around 500ml. Cut the carrots into chunky sticks, and when the chicken breast has cooled a bit, just enough so you can handle it without burning your hands cut it into 2-3 large pieces and with fingers pull apart so it is stringy. Place the butter in a pan and melt. Add the garlic finely cut and fry for a second or two. Drop in the flour and stir vigorously so you get a nice paste. Add in the milk and the soup and stir for a couple of minutes so all the lumps are gone and it thickens a bit. Add in the chicken breast and carrots and keep on the stove for a couple of more minutes constantly stirring. Take of the stove and add in the salt, nutmeg, pepper to taste and lemon juice. Serve with mashed potatoes.


26 коментара:

  1. Hvala Jeco, sto si me podsetila na ajmokac. Znam šta ću sa piletinom danas. :)

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Idealna stvar i ako imaš i ostatke od pečenog pila sa kojim ne znaš šta da radiš - dovoljno će omekšati u sosu.

      Избриши
    2. Skuvala, pojela i sad bih jos. Divno je :)

      Избриши
    3. Zoko, baš si brza. Sad si videla kako se lako sprema i brzo, a gustinu, beli luk prilagodi sebi. Ja nekad volim ređe kao na slici, a nekad baš gusto, ali tad mora odmah da se servira. Osim što je fino, još nije ni skupo.

      Избриши
  2. Vjerovala ili ne, čula sam za ajmokac, tj. čitala, vjerojatno o njemu. Moja djeca se uvijek zaprepaste mojem poznavanju srpskih ili nekih drugih jela, književnika, izraza, fraza ..... Pa, čitala sam ja i Nušića i Momu Kapora, gledala serije, imala drage prijatelje. No, na ajmokac: kako mi je piletina hm, grozna, taj tip jela naravno da ne volim, ali ovdje izgleda jako fino. Kao i ti, i ja ne mogu bez muškatnog oraščića u ovakvim sosovima.

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Muskatni oraščić je nezaobilazan u bešamelu. Ko nije ljubitelj ne može ni da ga primeti, a on daje ono nešto. Može ovo i sa ćuretinom, ali i to spada u pernatu živinu.

      Избриши
  3. Mnjam to je sve sto imam reci o ajmokcu, cervis sam cak i objavila na blogu dosta davno. Volim te veloute sosove jer su 'laksi' nego besamel (lafo):))!!

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Majo, nisam mogla da se setim kako se zove bešamel na bazi supe, veloute. Hvala!

      Избриши
  4. i ja volim ovo jelo, ali ga nikad nisam kuvala, jer moja mama ga kuva tako dobro :-)

    ОдговориИзбриши
  5. Obozavam Ajmokac i spremam ga skoro svaki put kada kuvam domacu supu ako se ne opredelim za paradajz sos ili sos od mirodjije. Ko ga nij ni probao puno je propustio. Prelepa fotka!

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Da, baš može belo meso ili bilo koji deo pilećeg iz supe da se iskoristi, samo što ja jako retko spremam pileću supu pa onda radim ovako, zasebno. Eto, i supa i ručak.

      Избриши
  6. Moja baba ga je sebi pravila, ja ga tada nisam jela ali sada bih vrlo rado :)

    ОдговориИзбриши
  7. Moj dragi nam je jednom pravio ajmokac od ribe. Odusevljena sam bila! Moracu mu jednom reci da ponovi, pa da okacim recept. Mislim da je spremao na skoro isti nacin... Volim to jelo, jako je fino.

    ОдговориИзбриши
  8. Ja ga prosto obozavam, i moram ti reci da je fotkica bas original takva kakav je i on njami!

    ОдговориИзбриши
  9. Ja sam od onih koji nisu probali ovo divno jelo ranije, zato mi je bilo zanimljivo procitati post. Slike su ti fantasticne u ovim formatima.

    ОдговориИзбриши
  10. koje krasno jelo, Jelena hvala za recept. Vrlo rado bih ga probala

    ОдговориИзбриши
  11. nisam nikad čula za ovo odlično starinsko jelo, bilježim si svakako jer vrijedi isprobati ovako nešto odlično

    ОдговориИзбриши
  12. Ja sam od onih koji nikada nisu čuli za ovo jelo, čak niti prva asocijacija na naziv mi ne bi bila piletina. Ali jako mi se sviđa piletina u ovoj kombinaciji, odličan recept. Jako slasno mi sve skupa izgleda !

    ОдговориИзбриши
  13. Zbilja, imaš pravo, nisam nikad čula niti probala ovo jelo.. Moja mama je iz Bosne i sa sobom je donijela također tih tradicionalnih bosanskih jela koja nitko koga znam ne jede.. tako da imam osjećaj također da ako ja ne nastavim tradiciju, nestati će..

    ОдговориИзбриши
  14. Draga, da znaš da sam čula za ovo jelo, gledala sam ga puno puta u vašim postovima i u receptima na netu, ali ga nisam nikada jela. Sviđa mi se dodatak mrkve, volim mrkvicu u piletini ;)

    ОдговориИзбриши
  15. Prvi put sam za ajmokac čula čitajući Pavića, mislim da je to bio Predeo slikan čajem, ili ipak ne. Svakako on puno "kuva" u svojim romanima i pričama, i to uvek neka lepa i neobična jela, al i knjige su mu takve. No, da se vratim na ajmokac. Jednom prilikom sam snimila da Mamajac ima na svom blog to jelo i odamh se setim Pavića i rešim da ga napravim. I oduševi me jelo, skroz. Od tada sam ga pravila puno, puno puta. Majin recept je nešto drugačiji od tvog pa ću idući put probati ovako.
    Mislim da se muskati oraščić ranije koristio više nego sada. Sećam se da mi je uvek bilo jako zanimljivo kod dede na selu da se igram sa tim malim rendetom i neobičnim tvrdim lopticama sa čudnim mirisom. Sigurna sam da ga je deda uvek stavljao u kobasice, a verovatno i još po negde...

    ОдговориИзбриши
  16. jedno od omiljenih jela .. odličan recept :D samo što ću morati sama praviti...

    ОдговориИзбриши
  17. Danas sam pravila ajmokac po ovom receptu.Prelepo i preukusno jelo!Bas,bas super.A brzo je gotovo sto je za mene isto veoma vazno.Cak nisam ni dodala nista od priloga jer je sargarepa sa kuvanom piletinom divna i sasvim dovoljna kombinacija.E sad pitanje za Jelenu:ostalo nam je jos malo i stavili smo u frizider.Kako se podgreva?

    ОдговориИзбриши
    Одговори
    1. Majo, ja sipam sasvim malo vode u tiganj i na to ajmokac pa mešam varjačom da podgrejem. Očas posla ili ako imaš miskotalasnu onda ti ne treba voda. Možeš ii piletinu iz supe da iskoristiš ili da skuvaš dan unapred.

      Избриши
  18. Анониман9. јул 2019. 14:11

    Ajmokac se nekada pravio isključivo od mesa iz supe (nedeljni ručak) pa ostane ono meso iz supe i one naprave ajmokac sutradan. Napravi se bela zaprška od dve pune varjačice brašna, nalije se supom i krčka desetak minuta, kada se uprzi doda se piletina, naravno skinuta s koske, a moze i cela krilca, batak, kakrabatak, 3-4 čena belog luka i kašika sirćeta.

    ОдговориИзбриши